Jak przygotować się do Social Competition?
- Categories Musicality
Poznaj wskazówki, które przybliżą Cię do wygranej!
Jak radzić sobie ze stresem, poprawić swoją muzykalność i złapać flow z partnerką, którą widzisz pierwszy raz na oczy? Na te i inne ciekawe pytania znajdziesz odpowiedź w tym wywiadzie!
Już niedługo odbędzie się 5 edycja Warsaw Bachata Social Competition. Z tej okazji Tatiana poprosiła mnie o podzielenie się swoimi spostrzeżeniami i poradami dla przyszłych zawodników. Efekty wywiadu możesz przeczytać poniżej.
Dawid, dwukrotnie wygrałeś Warsaw Bachata Social Competition, tak?
Zgadza się, dwukrotnie zdobyłem 1. miejsce w konkursie, w 2016 i 2017 roku i dodatkowo zdobyłem nagrodę publiczności, której za pierwszym razem mojego udziału nie było.
A jak się czułeś?
To było bardzo miłe uczucie – zostać docenionym przez innych tancerzy. Poczułem wtedy, że wysiłek włożony w przygotowania, lata ćwiczeń na sali przyniosły doskonałe efekty.
Czy zwycięstwo przyszło Ci łatwo?
Za pierwszym razem startowałem w konkursie bez żadnych oczekiwań. Postanowiłem się jedynie sprawdzić, zrobiłem to dla dobrej zabawy. Właściwie nie spodziewałem się wygranej. Jednak udało się. Natomiast kolejny raz to nieco inna historia. Słyszałem głosy, że skoro wygrałem w poprzednim roku, to teraz na pewno nie zajmę drugi raz z rzędu pierwszego miejsca. Chciałem wszystkim udowodnić, że się mylą, że jak ktoś ciężko pracuje na sukces, to go osiąga. I zrobiłem to. Dodatkową motywacją była nagroda publiczności, na której mi bardzo zależało.
Rozumiem. Porozmawiajmy o strategii treningów. Jak najlepiej przygotować się do marcowego konkursu?
Oczywiście, im więcej czasu poświęcisz na technikę, tym lepszym tancerzem będziesz. Jeśli do zawodów pozostało mniej niż dwa miesiące, powinieneś skupić się na wybraniu prostych, a zarazem widowiskowych kombinacji. Najlepiej, jeśli sekwencje nie trwają więcej niż dwa takty. Dzięki temu możesz skończyć po każdej ósemce i trafić w akcent. Po wybraniu sekwencji, powinieneś przygotować kilka mocnych akcentacji. Kolejnym krokiem jest słuchanie utworów bachatowych i wyłapywanie fragmentów, które się powtarzają. Wszystkie popularne utwory mają powtarzalne akcenty. Dopiero, gdy łączenie powyższych elementów przychodzi Ci z łatwością, możesz zacząć zabawę ze stylingiem.
Okej, pozwól, że powtórzę, żeby upewnić się, że dobrze Cię zrozumiałam. Najpierw należy wybrać proste, a zarazem widowiskowe sekwencje. Po drugie, należy przemyśleć akcenty i wypróbować je do różnych piosenek. Dopiero na końcu zająć się stylingiem?
Dokładnie. Oczywiście jest to strategia dla partnerów. Dziewczyny powinny przygotować stylingi w najczęściej powtarzających się sekwencjach, które chłopaki tańczą na imprezach. Dopracować following i kontakt w parze, to ich największa broń.Świetnie. Dawid, skoro już zacząłeś mówić o muzykalności i akcentach, to czy mógłbyś rozwinąć ten temat? Wydaje się niemożliwe poznanie każdej piosenki bachatowej. Pytanie brzmi, jak zaakcentować do nieznanego utworu?
Nie jest to łatwe. Jeśli utwór ma prostą strukturę, co oznacza, że co cztery ósemki mamy zmianę frazy, akcenty są zapowiadane przez instrumenty, np. bongosy, wtedy nie jest to trudne, i nawet jeśli zaskoczy Cię początek utworu, to będziesz wiedział w następnym refrenie co zaakcentować. Jeśli natomiast utwór ma nieoczekiwany porządek – jedynie znajomość utworów pomoże. Im więcej słuchasz, tym lepiej akcentujesz 🙂
Optymistycznie! Jakieś wskazówki dotyczące poprawy muzykalności w bachacie?
To zależy od tego, na jakim etapie jesteś. Jeśli nadal nie słyszysz gdzie jest raz w muzyce, nie masz szans na przejście do kolejnego etapu. Po drugie, musisz wyczuć spowolnienia w muzyce i wiedzieć jak sobie z nimi radzić. Następnie spróbuj wyłapać akcenty i zinterpretować je ruchem swojego ciała. Pamiętaj, że remiksy różnią się od utworów bachatowych. W remiksach receptą na interpretację jest podążanie za wokalem i melodią.
Hmm, to całkiem sporo do zapamiętania. Porozmawiajmy więc o radzeniu sobie ze stresem. Jak udaje Ci się nie stresować przy takiej ilości osób obserwujących i oceniających każdy Twój ruch?
Po pierwsze, stres nie zawsze jest wrogiem, ponieważ często to właśnie on motywuje Cię do dalszego rozwoju. Jak sobie z nim poradzić? Jak mówiłem wcześniej, brak wysokich oczekiwań naprawdę pomaga. Spróbuj wyobrazić sobie, że tańczysz na imprezie i baw się dobrze. Po drugie, jeśli czujesz się niekomfortowo, gdy ktoś ogląda Twój taniec, spróbuj się przełamać i zatańcz przed znajomymi. W ten sposób przyzwyczajasz się do publicznej eskalacji. Dobre przygotowanie również zniweluje stres.
Zrozumiałam. Teraz podpowiedz, jak nawiązać kontakt z partnerką, z którą tańczysz pierwszy raz w życiu i masz na to około minuty?
To naprawdę trudne. Każdy chce wyglądać najlepiej i wszyscy są zestresowani. Partnerka jest skupiona na swoich stylingach, partner – na swoim prowadzeniu… Kontakt, to ostatnia rzecz, o której wszyscy myślą.
Partner powinien zadbać o to, żeby partnerka się zrelaksowała. Najlepiej zacząć od uśmiechu i pozytywnego nastawienia oraz prostych rzeczy, które sprawią, że wzajemnie się wyczujecie w tańcu. Nie zaczynaj od razu od “cardio” – tyczy się partnera i partnerki.A jeśli tańczysz z dziewczyną i widzisz, że bez względu na to, jak bardzo się starasz, ona wciąż nie podąża za Tobą i skupia się na sobie
W takim przypadku najlepiej jest korzystać z otwartych pozycji i obrotów, żeby partnerka mogła się pokazać i dobrze się czuła w tańcu.
Czy przygotowując się do zawodów, lepiej tańczyć z jedną czy kilkoma partnerkami?
Jeśli chodzi o Social Competition, polecam umówić się z jedną partnerką do ćwiczeń na sali tanecznej i pracować nad ruchami. Następnie chodzić na imprezy i tańczyć z wieloma partnerkami i testować swój materiał. Równie dobrym pomysłem jest nagrywanie swoich wyczynów. Pozwoli Ci to dokładnie ocenić jakość swojego tańca i będziesz w stanie zobaczyć, jakie elementy należy poprawić.
W marcu wielu tancerzy będzie rywalizować po raz pierwszy. Czy jest coś jeszcze, co powinni wiedzieć o przygotowaniach?
Pamiętaj, że konkurs jest wymagający fizycznie. Musisz zatańczyć kilka piosenek bez żadnych przerw. Trenuj swoją wytrzymałość i nie oszczędzaj energii na następną rundę – może ona nigdy nie nadejść. Wykonuj ćwiczenia cardio, footworki, biegaj, dużo tańcz bez robienia przerw na imprezach. I przede wszystkim – baw się dobrze! Taniec ma być dla każdego przyjemnością!
Masz do mnie jakieś pytania? Napisz do mnie i pamiętaj o udostępnieniu tego postu znajomym.
Od 2011 roku prowadzi warsztaty taneczne zarówno w Polsce, jak i za granicą. Pomaga ludziom spełniać marzenia o zostaniu tancerzem:
szkoli instruktorów,
trenuje tancerzy na zawody,
prowadzi autorskie warsztaty z Men Stylingu,
pomaga realizować indywidualne cele.
Pisze liczne artykuły, vloguje i motywuje do tańca. Jest twórcą Akademii Bachaty oraz elitarnego kursu Men Stylingu, który wyzwala w mężczyznach prawdziwą męskość. Aktywnie udziela się w social mediach, promując piękno bachaty sensual.
Sam uważa, że taniec jest kolorem życia, a przejście do tanecznego świata porównuje z przejściem przez magiczną bramę, za którą wszyscy są uśmiechnięci, życzliwi, a podziały i status społeczny nie mają znaczenia, gdyż liczy się tylko wspólna pasja ? taniec!
Dawid wielokrotnie sprawdzał swoje umiejętność w międzynarodowych konkursach socialowych, na których dwukrotnie zdobywał pierwsze miejsce i został wyróżniony przez publiczność. Dodatkowo podczas swojego debiutu w Bachata Stars stanął na podium. Właśnie wtedy zrozumiał, że udało mu się to osiągnąć, dzięki ciężkiej pracy nad rozwojem swojego stylu.
Teraz jego uczniowie wyróżniają się w tańcu szczególną wrażliwością na potrzeby partnera/ partnerki oraz świetną techniką i dynamiką ruchu.
Chcesz do nich dołączyć?
Osiągnięcia Dawida:
1st place Social Competition 2016
1st place Social Competition i nagroda publiczności 2017
3 rd place Bachata Stars Poland 2018
4 th place Social Competition France 2017